Türkiye’nin ihracatı yakında toparlanacak

Türkiye’nin ihracatı yakında toparlanacak

Türkiye’de denizaşırı ülkelerdeki talepteki düşüş nedeniyle düşen ihracatı, yakın zamanda ihracat yapan Avrupa Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Avrupa İş Konseyi başkanları ile sanal bir toplantı yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a göre, yakında toparlanmaya başlayacak. Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, 2020 yılının ilk iki ayında yüzde 4,1 arttı.

Pekcan, Türk basınında çıkan haberlere göre, karantina önlemleri nedeniyle azalan talebin ihracatta düşüşle sonuçlandığını söyledi.

Döviz kıtlığı konusunda, Türkiye’nin Türk Konseyi üyeleri arasında yerel para birimlerindeki ticaretin genişletilmesi yoluyla sorunun üstesinden geleceğini söyledi.

Daha önce hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin önümüzdeki iki ay içinde ithalat düzenlemelerini desteklerken, ticaret açığı verdiği ülkelerin yerel para birimlerinde ticaret konusunda kararlı adımlar atacağını söyledi.

Türk ülkelerinin ikili ve bölgesel hizmetler, ticaret, yatırım ve e-ticaret anlaşmalarına öncelik vermesi gerektiğine dikkat çeken Pekcan, bu ülkeleri pandemi döneminde dış ticarette demiryollarının etkin kullanımı için ortak hareket etmeye de çağırdı.